Ekskursija „Rokų amatai ir verslai“

Legenda tęsiasi… arba kuriama iš naujo…

Istoriją kuria žmonės. 1500 m. Rokai Roko lauko vardu pirmą kartą paminėti 1500 m. dokumente, kuriuo LDK didysis kunigaikštis Aleksandras dovanoja žemių prie Jiesios Henrikui Šliagiriui. 1603 m. Rokuose veikė bernardinų vienuolyno  plytinė, iš kurios plytų pastatyta šv. Jurgio bažnyčia ir vienuolynas Kaune.

Lietingą 2022 m. gegužės 29 dieną prie Kauno Rokų gimnazijos susiriko grupė žmonių, kurie patikėję VšĮ „Kultūros kiemas“ projekto TERRA ROKAI vizija –„Įprasminti vietos atmintį per pirmapradę  Rokų  gamtos bdovaną – žemę/molį, šioje žemėje pasislėpusią istoriją, mitus, legendas bei čia gyvenantį žmogų – kuriantį, ieškantį, besimokantį ir pasakojantį savo istoriją kaimynui, Kaunui, Europai“  išsiruošė ieškoti žmonių, kurie galbūt toliau dėlios Rokų istoriją.

Pirmoje maršruto stotelėje mus pasitiko vienos didžiausių Lietuvoje namų kvapų ir kvapiųjų žvakių parduotuvės „Natūralios idėjos“ vadovas Paulius Vaitulionis. „Natūralios idėjos“ – natūralių priemonių grožiui ir namams kūrėjai bei gamintojai Lietuvoje. Jau įmonės pavadinimas atspindi siunčiamą žinutę – kūryboje naudojamos tik natūralios ir aukščiausios kokybės žaliavos. Čia panirome į bekraštę kvapų jūrą. Susigaudyti ir nepaskęsti šiame kvapų šėlsme mums padėjo ir sumaniai po savo vandenis navigavo Paulius ir profesionali jo komanda. Ačiū!

Kitoje stotelėje mūsų laukė vienas iš UAB „Technogaja“ vadovų Saulius Jurevičius. UAB „Technogaja“ – specializuotos veiklos bendrovė, gaminanti ir aptarnaujanti produktus susijusius su oro valymu, viena oro filtrų gamybos lyderių Baltijos šalyse. Bendrovė įsikūrusi Patamulšėlyje, atokiame Rokų seniūnijos kaime, nustebino savo siekiais, įmonės vadyba, darbo kultūra bei produkcija. O kad įmonės pristatymas nebūtų „sausas“ šeiminikas visus ekskursantus pavaišino ledais ir įteikė atminimo dovanėles. Išėjome įsitikinę – jeigu naudosime „Technogajos“ oro filtrus, tikrai kvėpuosime tyru oru.

Ekskursija tęsėsi nuostabioje Onos ir Ričardo Elijošių sodyboje. Viename hektare žemės – tobulai sutvarkyta aplinka ir šiltnamiai pilni rožių sodinukų! Pasak sodybos šeiminiko Ričardo – “Kiekvienas – ir jaunas, ir senas – širdies kampelyje gali turėti savo rožyną.” Visą savo patirtį kaip auginti rožes R. Elijošius sudėjęs į savo tinklalapį https://roziusodinukai.lt/, bei knygelę „Rožių kelionės“. Šiltai pabendravę su šeimininkais, pasigėrėję rožių žiedais bei pasimėgavę rožių aromatais išvykome ieškoti savo rožyno…
Visai šalia rožyno įsikūręs Rokų medelynas „Želdynėlis”. Čia sutikome dar vieną ypatingą žmogų – “Želdynėlio” įkūrėją bei vadovą Arvydą Rutkauską. Šeimininkas aprodė dižiulį, 10-ties hektarų plote įsikūrusį ūkį. Rūpestigai puoselėjamoje dirvoje tarpsta tiek atvežtinė tiek lietuviška augmenija. Bet svarbiausia – Arvydas žino paslaptis kaip sukurti harmoniją aplinkoje. Šiomis paslaptimis dalinasi, kurdamas landšafto dizainą privatiems užsakovams bei įmonėms. Vienas atsakingiausių projektų – Valdovų Rūmų renesanso sodelis. Pasisėmę patirties bei papildę savo augalinikinkystės žinių bagažą, iškeliavome toliau.
Sekanti maršruto stotelė – vila „9 VĖJAI“. Atvykus, vėjas visai nepūtė, išlindo saulė, o mūsų pasitikti besišypsodamas atskubėjo vilos šeimininkas Evaldas Subačius. Čia pasijutome kaip garbingi vilos svečiai – buvome pavaišinti nuostabaus skonio vieno kąsnio sumuštiniais bei pasimėgavome vynu. O šeiminikas tuo metu mums pasakojo, kaip keturių hektarų lygiame molio lauke atsirado Viduržemio jūros stiliaus ramybės bei harmonijos oazė. Vila „9 VĖJAI“ nėra tik vieta – tai pasaulėžiūra, stebinanti aplinkos ir interjero estetika bei požiūriu į savo veiklą. Didieji renginiai, banketai ir privatus poilsis vilos apartamentuose – tai nuolatinis šeimininkų tobulumo, grožio, elegancijos siekis. Apėję išpuoselėtą teritoriją išskubėjome į susitikimą su… moliu.

Rokai prasidėjo nuo molio (prisiminkime Bernardinų plytinę), taigi ir mes savo kelionę baigėme besisvečiuodami pas keramikę Ramunę Savickytę. Čia susipažinome su vienu seniausiu amatų – keramika. Kūrybinėse keramikos dirbtuvėse molio magijos užburti, minkėme, kočiojome, lipdėme, kūrėme…

Ačiū visiems dalyviams, drauge keliavusiems. Ačiū verslų ir amatų savininkams, mus svetingai priėmusiems! Tikslas pasiektas! Išvada – Rokuose tikrai yra daug kuriančių, ieškančių, besimokančių žmonių, turinčių ką papasakoti kaimynui, Kaunui, Europai.

Legenda tęsiasi… arba kuriama iš naujo…


Projektas „TERRA ROKAI“ yra Kaunas Europos kultūros sostinė 2022 programos dalis.

VšĮ „Kultūros kiemas“, oficialus „Kaunas 2022“ partneris.


Daiva Klimavičienė, projektų vadovė