„Kultūros kiemas“ kviečia į paskutinę šio pusmečio diskusiją

2011.05.17
Greta Klimavičiūtė Minkštimienė

Paskutiniojo seminaro-diskusijos tema: „Moteris, patirianti smurtą šeimoje: auka ar provokatore?“

Diskusijos iniciatorė: Daiva Baranauskienė (Kauno moterų draugijos direktorė)

Seminaras vyks gegužės 19 d. (ketvirtadienis), 18 val., Coffee Inn (Laisvės alėja 72, Kaunas).

Lietuva – vienintelė valstybė ES, kuri neturi apsaugos nuo smurto prieš moteris įstatymo.  Valstybė kol kas negina šeimose nuolat smurtą patiriančių moterų, palikdama joms apsiginti pačioms, naudojantis brangiai kainuojančia ir neefektyvia privataus kaltinimo sistema. Ir teikti pagalbą nukentėjusioms, ir priimti moterų teises ginančius įstatymus labai trukdo įsišakniję patriarchalinės (kokia yra Lietuva net ir XXI a.) visuomenės stereotipai: „muša, nes myli“, „Šeimoje niekada nebūna kalta viena pusė“, „vyrai smurtauja fiziškai, o moterys – psichologiškai“, „vyrai smurtauja, nes moterys juos išprovokuoja“. Pastarajai nuomonei pritaria net 30 procentų Kauno apskrities policijos patrulių, pareigūnų, kurie pirmieji turėtų stoti skriaudžiamų moterų pusėn.

Dėl to sunerimti ypač verčia faktas, kad Lietuvoje savo namuose per metus nužudoma 20 moterų. Ir tai padaro ne plėšikai neapšviestose gatvelėse. Bet patys artimiausi žmonės namuose, kur, iš pažiūros atrodytų turėtų būti saugiausia. Dar labiau jaudina, kad šios nužudytos moterys  prieš tai jau kreipėsi į policiją dėl patiriamo smurto, bet dėl galiojančių įstatymų negalėjo gauti savalaikės pagalbos.

Kol nesulaukiame valdžios reakcijos ir įstatymų pakeitimo, labai svarbi visuomenės nuomonė. Kiekvienas, kuris žiūri į šį reiškinį kaip į žmogaus teisių pažeidimą/nusikaltimą, neslepia jo, nedangsto, neteisina smurtautojų, žino, kur yra galimybė kreiptis pagalbos, prisideda prie šios problemos sprendimo. Deja, tokiam požiūriui labai trukdo jau minėti stereotipai, todėl mes siūlome viešose diskusijose juos išsiaiškinti bei įveikti. Kauno moterų draugijos darbuotoja teikia tokią pagalbą, nuolat diskutuoja su politikais dėl moterų padėties pagerinimo, todėl šioje diskusijoje ne tik išsklaidys visus mitus apie smurtą šeimoje, bet ir atsakys į jums rūpimus klausimus.

Pirmasis „Kultūros kiemo“ seminarų ciklas siekia pristatyti socialinius tyrimus koncentruotus į šiandieninę kultūros ir visuomenės problematiką, pasitelkdamas jaunų mokslininkų bei mokslo populiarintojų žvilgsnį. Įvairūs socialiniai bei humanitariniai moksliniai tyrimai dažniausiai ir lieka tarp akademinių institucijų sienų, būtent šio seminarų ciklo pagalba bandysime išsivaduoti nuo akademinės aplinkos ir persikelti į viešas visiems norintiems prieinamas erdves. „Kultūros kiemo“ seminarų ciklas kvies visus besidominčius socialiniais ir humanitariniais mokslais, „prijaučiančius“ antropologijai, sociologijai ar meno studijoms. Kvies susipažinti ir diskutuoti įvairiausiomis temomis apimančiomis tiek viešas, tiek slapčiausias ir menkai matomas visuomenės kertelės. Lauksime aktyvių klausytojų bei dalyvių, bendrausime laisvai bei drąsiai, o pačią programą kursime kartu. Todėl norintys pasidalinti savo mintimis, pristatyti savo tyrimus, taip pat kviečiami prisijungti ir savo siūlomą temą seminarą siųsti el. paštu: greta@kulturoskiemas.lt

Ateik ir neformalioje aplinkoje diskutuok šiuolaikinei visuomenei aktualiomis temomis. Būk laisvas ir išsakyk savo nuomonę!

Sekite informaciją apie būsimus Kultūros kiemo renginius svetainėje www.kulturoskiemas.lt

Organizatorius: VšĮ „Kultūros kiemas“

Partneris: Coffee Inn