„Kultūros kiemo“ seminarų ciklas 2011 kovas-gegužė

2011.03.19
Greta Klimavičiūtė Minkštimienė

„Kultūros kiemas“ tai nevyriausybinė jaunimo organizacija, siekianti jungti ir vienyti jaunus žmones, besidominčius kultūra ir jos reiškiniais. Beveik prieš du tūkstančius metų romėnų pedagogas ir retorikos teoretikas Kvintilianas pastebėjo: „Smerkiame tuos, kurių nesuprantame“. Taigi Kultūros kiemo vienas iš pagrindinių tikslų yra šviesti ir supažindinti plačiąją visuomenę su įvairiomis kultūromis, subkultūromis, įvairiais ir kartais sunkiai įkandamais  kultūriniais reiškiniais. Visa tai tam, kad pažintume koks yra mus supantis pasaulis ir jame gyvenantys žmonės, atkreiptume dėmesį ir juos suprastume.

Projekto idėja:

Pirmasis „Kultūros kiemo“ seminarų ciklas siekia pristatyti socialinius tyrimus koncentruotus į šiandieninę kultūros ir visuomenės problematiką, pasitelkdamas jaunų mokslininkų bei mokslo populiarintojų žvilgsnį. Įvairūs socialiniai bei humanitariniai moksliniai tyrimai dažniausiai ir lieka tarp akademinių institucijų sienų, būtent šio seminarų ciklo pagalba bandysime išsivaduoti nuo akademinės aplinkos ir persikelti į viešas visiems norintiems prieinamas erdves. „Kultūros kiemo“ seminarų ciklas kvies visus besidominčius socialiniais ir humanitariniais mokslais, „prijaučiančius“ antropologijai, sociologijai ar meno studijoms. Kvies susipažinti ir diskutuoti įvairiausiomis temomis apimančiomis tiek viešas, tiek slapčiausias ir menkai matomas visuomenės kertelės. Lauksime aktyvių klausytojų bei dalyvių, bendrausime laisvai bei drąsiai, o pačią programą kursime kartu. Todėl norintys pasidalinti savo mintimis, pristatyti savo tyrimus, taip pat kviečiami prisijungti ir savo siūlomą temą seminarą siųsti el. paštu: greta@kulturoskiemas.lt

Projekto tikslas:

Viešai skleisti mokslo populiarinimo mintį, dalintis idėjomis bei patirtimis tiriant kultūrą bei visuomenę. Burti žmones norinčius pasidalinti savo tyrimų tematikos įžvalgomis, kviesti viešai diskutuoti, suteikti galimybę mokslui skleistis bei būti girdimam ne tik akademinėje aplinkoje, bet ir viešuose erdvėse.

Uždaviniai:
• Mokslinių, socialinių ir humanitarinių tyrimų populiarinimas viešoje erdvėje.
• Diskusijos aktualiais kultūros ir visuomenės klausimais.
• Patirčių bei idėjų sklaida atliekant socialinius bei humanitarinius tyrimus.

 Pirmasis „Kultūros kiemo“ seminarų ciklo renginys vyks kovo 23 d. (trečiadienis), 18 val., Coffe Inn (Laisvės alėja 72, Kaunas).

Seminaro tema: Vyriškumo samprata smurto, nusikalstamumo ir kalėjimų tyrimuose.

Pranešėja: VDU Socialinių mokslų doktorantė Rūta Petkevičiūtė.

 Lietuvos statistikos departamento duomenimis 2009 metais Lietuvoje laisvės atėmimo įstaigose įkalinta 6711 vyrų ir 311 moterų. Toks ryškus atotrūkis tarp įkalintų vyrų ir moterų lyties požiūriu pastebimas ne tik Lietuvoje. Būtent todėl kriminologijoje bei nusikalstamumo tyrimuose vyriškumo, kaip socialinio konstrukto, konceptas pradedamas taikyti, kaip vienas iš pagrindinių įrankių. Toks naujas požiūris į nusikalstamumą skatina žvelgti į nuteistuosius bei jų santykius, naudojant vyriškumo sampratas bei teorijas. Būtent vyriškumo studijų prieigų pagalba šio pranešimo metu bus bandoma aiškintis kaip visuomenėje kursuojančios vyriškumo sampratos įtakoja smurtą ir nusikalstamumą. Taip pat kokios ir kaip vyriškumo formos modeliuojamos kalėjimo erdvėje bei kriminalinėse subkultūrose.