Studentai aiškinsis ar pagrįstai B. Šarkos teatras nustumiamas į Lietuvos teatro paraštes

2011.05.05
Greta Klimavičiūtė Minkštimienė

 

Mįslė iš ornitologijos srities. Objektas – varninių šeimos paukštis. Išskirtiniai bruožai – juoda nugara, sparnai, kojos. Aptinkama ir baltų dėmių. Lokalizacija: buriasi greta vandeningų vietovių, taip pat aptinkama specifinėse vietose – laukuose, pievose. Kas?

Jeigu norite sužinoti teisingą mįslės įminimą kviečiame į VDU Teatrologijos katedros „Teatro klubo“ ketvirtąją paskaitų ciklo „Studentai apie teatrą“ paskaitą-diskusiją. Šį kartą kalbėsimės apie Beno Šarkos kūrybą ir „Gliukų“ teatrą. Paskaita vyks gegužės 11 d. (trečiadienį) 502 aud. (Laisvės al. 53, Kaunas), 18 val. Pranešimą skaitys Menotyros ketvirto kurso bakalaurantė Beata Brazauskaitė.

Beno Šarkos Klaipėdos „Gliukų“ teatras neretai apibrėžiamas marginalo sąvoka. Netelpantis į tradicines teatro normas, Šarkos teatras sulaukia įvairių epitetų dėl kitoniškumo ir dažnai yra įvardinamas kaip neprofesionalus teatras. B. Šarka žengia iš tradicinės teatro erdvės į specifines vietas (apleistus fabrikus, atviras lauko erdvės), eksperimentuoja tradiciniais teatrinės raiškos elementais šiuos dekonstruodamas. Centrine figūra spektakliuose tampa fizinis aktoriaus kūnas, kuris pasižymi atviru santykiu su scenos objektais ir kartu su žiūrovais dažnai atsiduria rizikos zonoje.

Po Beno Šarkos kūrybos pristatymo vyks diskusija, kurioje pamėginsime išsiaiškinti, ar šis teatras pagrįstai yra išstumiamas į Lietuvos teatro pakraštį.

„Studentai apie teatrą“ ciklo pagrindinė idėja ir tikslas pasidalinti teatro žiniomis su akademine ir miesto bendruomene. Dažnai jaunieji menotyrininkai ir teatrologai atlieka puikius tyrimus ir sukaupia gausias žinias apie teatro istoriją, šiuolaikinio teatro procesus, analizuoja teatro fenomeną, aptaria menininkų portretus ir t.t. Ir dažnai nutinka taip, jog šios žinios taip ir lieka „sudulkėti“ stalčiuose ir lentynose. Paskaitų ciklas „Studentai apie teatrą“ sieks paprasta, kasdiene kalba, be jokių akademinių vingrybių ir terminologijos pasidalinti savo žiniomis, paaiškinti, papasakoti, padiskutuoti.